Haber

İzmir’de düzenlenen operasyonda 4’ü gümrük memuru olmak üzere 6 kişi tutuklandı

İZMİR’in Çeşme ilçesinde yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama suçlarına yönelik düzenlenen operasyonda 4’ü gümrük memuru olmak üzere 6 kişi tutuklandı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda 1 milyar 142 milyon 510 bin dolar, 18 milyon Euro ve 6 milyon 950 bin Danimarka Kronu ele geçirildi.

İzmir Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Çeşme Mali Suçlar Büro Amirliği ve Çeşme Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Müdürlüğü ekiplerince 4 Gümrük Memuru koordine edildi. , Gümrük Muhafaza Müdürlüğü’nde görev yapmaktadır. 6 şüphelinin ‘Suç Gelirlerini Aklama’, ‘Görevi Kötüye Kullanma’, ‘Resmi Evrakta Sahtecilik’, ‘Rüşvet’ ve ‘Bilgi Sistemlerine Girme’ hatalarını işlediği belirlendi.

Soruşturmayı sürdüren polis ekipleri, 6 şüpheliyi teknik ve fiziki olarak takibe aldı. Yapılan çalışmanın ardından 11 Ocak’ta şüphelilerin adreslerine eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Adreslerde yapılan aramalarda 1 milyar 142 milyon 510 bin dolar, 18 milyon Euro ve 6 milyon 950 bin Danimarka Kronu ele geçirildi. Sahte belgelerle, usulsüz yollardan ülkeye giriş yaptıklarını göstererek sisteme dahil olan; Ayrıca 1 adet sahte MİT kimliği, 1 adet 4 farklı seri numaralı ABD doları banknotu, çok sayıda mücevher eşyası ve şüphelilerin delil olarak kullandığı dijital malzemeler ele geçirildi.

Gözaltına alınan 6 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilen 6 şüpheli ‘Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’ kapsamında tutuklandı. Tutuklanan şüphelilerden 2’sinin usulsüz nakit beyanı doldurduğu, 4’ünün ise Gümrük Memuru olduğu belirlendi.

deliceajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu