Yaşam

İBB Şehir Tiyatroları’nda bu hafta (22-29 Ocak 2024)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Ocak ayının yeni haftasında 20 oyunu seyirciyle buluşturuyor.

Bu hafta Sofokles’ten Euripides’e, Yiğit Sertdemir’den Bilgesu Erenus’a klasik ve çağdaş yazarların eserlerinin yer aldığı güçlü bir repertuvar tiyatro severleri bekliyor.

Bu hafta; Iphygenia, Kral Oedipus (Konuk Oyun), Godot Geldi, Geçit, Öldün mü, Duydun mu?, Etiketli Tabut, Ay, Carmela!, Cadı Kazanı, Çingene Boksör, Uçurtmanın Kuyruğu, Çöpsüz Dünya (Yeni) Çal), Fındıkkıran, Herkes Sihirbaz Olacak, Elma Solucanını Kırdık, Bir Gece Masalı, Ayakkabımda Bir Gün, Bekçi ve Postacı  Adlı oyunlarımız seyirciyle buluşacak.

Gişelerden maç bileti satın alın, citytheaters.ibb.istanbul, Biletinial.comAdreslerimizden ve taşınabilir uygulamamızdan temin edebilirsiniz.

 

Şehir Tiyatroları Yarıyıl Tatiline Özel İlk Kez Çocuklarla Oyun Buluşturuyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, mevcut çocuk oyunlarının yanı sıra Ocak ayında yarıyıl tatiline özel sahnelenecek çocuk oyunlarıyla da genç izleyicilerle buluşacak.

Yerli ve yabancı yazarların her yaş grubuna hitap eden çocuk eserlerini bir araya getiren İBB Şehir Tiyatroları, yarıyıl tatilinde çocuklarla birlikte hayal dünyalarına yolculuğa çıkıyor.

Bekçi ve Postacı 22 Ocak 2024 Pazartesi günü saat 12.00’de Beylikdüzü Rasim Öztekin Sahnesi’nde.

Bir Gece Masalı 22 Ocak 2024 Pazartesi günü saat 12.00’de Ümraniye Sahnesi’nde,

29 Ocak 2024 Pazartesi günü saat 12:00’de Kadıköy Müzesi Gazhane Sevda Şener Sahnesi’nde Çöpsüz Dünya oyunu sahnelenecek.

 

Bu Haftanın Programı (22-29 Ocak 2024)

KRAL OEDİPUS (Konuk Oyun)(Yugoslav Dram Tiyatrosu)

Yönettiği şehrin başına gelen felaketle karşı karşıya kalan Oedipus, Delphic kahininin acıların nedeni olduğunu iddia ettiği eski bir suçun sorumlusunu aramaya koyulur. Şehri kötülükten kurtarmaya ve aynı zamanda iktidardaki hakimiyetini sürdürmeye çalışan Oedipus, eski hatanın ardında gizlenen daha da karanlık bir sırrı keşfeder ve bu, hayal edilemeyecek boyutlarda bir trajediye neden olur.

Sofoklestarafından yazılmıştır, Vito TauferYönetmenliğini üstlendiği oyunda Milan Marić, Nata? Cyer alır.

Oyun 22-23 Ocak 2024’te Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

Iphigenia

Doğu ile Batı arasındaki ilk büyük savaş: Akha ordusu Truva seferine çıkmak üzeredir. Birleşik ordu donanmasının limandan çıkıp harekete geçmek için rüzgara ihtiyacı var. Başkomutan Agamemnon, Artemis’in kutsal geyiklerinden birini öldürünce tanrıça onun rüzgarını keserek herkesi bu limana hapseder. Doksan dokuz hükümdardan oluşan ordu hastalıkla yok olurken, öfkeyle bekleyen askerlerin gözü Agamemnon’dadır. Sadece Başkomutan’ın kendisi ve makamı değil, ailesi ve tüm ülke tehlikede. Agamemnon’un yapması gereken tek bir şey kalmıştı: En değerli varlığı olan kızı Iphigenia’yı yaratıcılara feda etmek!

Euripidestarafından yazılmıştır Serdar BilişYönetmenliğini üstlendiği oyunda Ayşecan Tatari, Elvan Boran, Yıldıray Şahinler  yer alır.  Oyun, 24-27 Ocak 2024 tarihleri ​​arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gösterime girecek.

 

GODOT GELDİ

“Godot Geldi”, Karadağlı yazar Miodrag Bulatović’in, İrlandalı yazar Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” adlı eserinden sonra ve ona bir “referans” olarak yazdığı bir oyun… “Olay” bir bataklıkta geçiyor. Becket’in oyununda; Godot bekleniyor… Bulatović’in oyununda Godot bir fırıncı olarak karşımıza çıkıyor… Beckett eserindeki kavramlara dayalı evrensel bir resital sunarken, Bulatović aynı tematik yapıyı kullanmasına rağmen karakterlerin yapısını değiştiriyor ve en azından kısmen mekanın yapısı. Daha çok “semboller” üzerine odaklanılıyor… Hem Beckett’te hem de Bulatović’te bekleyenler için önemli olan beklenen kişinin kim olduğu değil, beklemenin kendisidir… Bu durumda; Kimliği tam olarak bilinmeyen bir “geliş”in, açıkça tanımlanmış bir “gidiş”e dönüşmesinin öyküsüdür “Godot Geldi” diyebiliriz…

Miodrag Bulatoviçtarafından yazılmıştır, Sevgi SoysalTercüme eden, Ragıp YavuzYönetmenliğini üstlendiği oyunda Ali Mert Yavuzcan, Can Başak, Can Ertuğrul, Derya Çetinel, Meriç Benlioğlu, Murat Coşkuner yer alır. Oyun, 24-27 Ocak 2024 tarihleri ​​arasında Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

GEÇİT

Gezileri sırasında dağın zirvesinde mola veren bir ağa ve bir maraba, saklandıkları yerden kontrol noktasını gözetliyor. İki insan arasındaki ilişki aslında insanlığın varoluşundan bu yana mücadele ettiği sahiplenme ve zalimler ile mazlumların hikâyesinin bir özetidir.

Cem Düzovatarafından yazılmıştır Nihat AlptekinYönetmenliğini üstlendiği oyunda Gürol Güngör, Hasip Tuz yer alır. Oyun, 24-27 Ocak 2024 tarihleri ​​arasında Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

ÖLDÜNÜZ, DUYDUNUZ MU?

İntihar eden bir adamın ardında bıraktığı hayatı, yanılgılarıyla yüzleşmesini ve sonrasında kendini tanıma sürecini anlatıyor. Oyun aynı zamanda sabır, çaba, hafızasızlık gibi insanı şekillendiren pek çok kavramı da irdeliyor. Yiğit Sertdemirtarafından yazılmıştır Burçak ÇöllüYönetmenliğini üstlendiği oyunda Emrah Can Yaylı, Pelin Budak, Tankut Yıldız yer alır. Oyun, 24-27 Ocak 2024 tarihleri ​​arasında Ümraniye Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

ETİKET TABUTU

Adına tarihin dipnotlarında rastlayabileceğimiz, Türkiye’nin ilk kadın oyun yazarı, teorisyeni, aktivisti, sosyal ve politik hayatın her alanında öncü Fatma Nudiye Yalçı’nın hikayesi. Çalışmalarına 1920’li yıllarda Dr. Hikmet Kıvılcımlı ve Nazım Hikmet eşlik ediyor.

Bilgesu Erenustarafından yazılmıştır Yelda BaskınYönetmenliğini üstlendiği oyunda Bensu Orhunöz, Ceren Hacımuratoğlu, Lale Kabul, Nazan Yatgın Palabıyık, Selin Türkmen, Şenay Bağ, Mana Alkoy yer alır. Oyun, 24-27 Ocak 2024 tarihleri ​​arasında Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

Ah, CARMELA!

İspanya’da Milliyetçiler ile Cumhuriyetçiler arasında yaşanan iç savaş dönemini anlatan oyunda, iki varyete oyuncusu Carmela ve Paulino, Franco liderliğindeki Milliyetçiler tarafından rehin alınır. Belçika şehrinin işgalini kutlayan Milliyetçiler tarafından istemedikleri bir gösteriye zorlanıyorlar. Bu baskı sonucu içinde bulundukları savaş, “gösteri yapılmalı mı yapılmamalı mı?” sorusuyla sanatı ve sanatçıyı sorgulamaları ve bu iki aktörün isyanları, iniş çıkışları, kayıpları. İşlerinin bir parçası olarak insanları güldürmek ve eğlendirmek anlatılır. José Sanchis Sinisterratarafından yazılmıştır, Yalçın BaykulTercüme eden, Naşit ÖzcanYönetmenliğini üstlendiği oyunda Ada Alize Ertem, Çağatay Palabıyık, Erkan Akkoyunlu yer alır. Oyun, 24-27 Ocak 2024 tarihleri ​​arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

CADI KAZANI

Yıl 1692… ABD’nin Salem kasabası… Büyücülükle suçlanan insanlar… Büyük tartışmalara yol açan yargılamalar, ardından işkenceler ve en sonunda idamlar… İnsan ‘listelerini’ ölüme sürükleyen ‘insanlar’ kendi çıkarları için… İmanı kullanmak; Önce sosyal hayatı, sonra hukuku, en sonunda da onuru yok etmeye çalışan ‘liderler’ ve buna sebep olmayı ya da seyirci kalmayı seçen insanlar… Bu ölümsüz eser, dönemin en değerli isimlerinden biri olan Arthur Miller tarafından yazılmıştır. 1952’deki gerçek olaylara dayanan tiyatro edebiyatı; Şehir Tiyatrosu seyircisini ilk kez selamlıyorum.

Arthur Milleryazan, Sabahattin Eyüboğlu-Vedat GünyolTercüme eden, Yiğit SertdemirYönetmenliğini üstlendiği oyunda Berfu Aydoğan, Berna Adıgüzel, Burak Davutoğlu, Canan Kübra Birinci, Ece Bağcı, Emre Davet Akbaba, Eraslan Sağlam, Ersin Sanver, Ezgim Kılınç, Fatma İnan, İbrahim Can, Mehmet Bulduk, Nilay Yazıcıoğlu, Onur Demircan, Ozan Gözel, Rozet Hubeş, Selçuk Yüksel, Selen Parıltı Sarıyar, Zeki Yıldırım yer alır. Oyun, 24-27 Ocak 2024 tarihleri ​​arasında Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

ÇİNGENE BOXER

1920’li yılların boks yıldızı Johann Wilhelm Trollmann’ın trajik yaşamını konu alan oyun, kurgusal karakter Hans’ın tanıklığı üzerinden izleyiciye anlatılıyor. Çocukluk yıllarında tanışan ikili, yılları güçlü bir dostluk bağıyla geride bıraktı. Kendine has tarzıyla yıldızlaşan çingene boksör Ruki, Nazi Almanyası’nın faşist politikalarına ve ayrımcılığına maruz kalır. Almanya Şampiyonu olmasına rağmen kendisine bu unvan verilmedi ve her zaman kaybetmeye mahkum edildi. Yoksul mahallelerde başlayıp toplama kamplarına kadar süren bir dostluğun çarpıcı hikayesi…

Rike Reinigertarafından yazılmıştır Cafer AlpsolayYönetmenliğini üstlendiği oyunda Ercan Demirhan yer alır. Oyun, 24-27 Ocak 2024 tarihleri ​​arasında Müze Gazhane Meydan Sahne’de gösterime girecek.

 

Uçurtmanın Kuyruğu

Çocukluğu babası tarafından otoriteyle süslenen, katı bir disiplinle yetiştirilen, bu disiplin ve otoriteyi takıntı haline getiren bir adam, hayatına son vermeye karar verir. İntihar mektubunu yazıp bitirdiği anda kapı çalınır. Karşısında ise ilk kez gördüğü ve tanımadığı bir misafir vardır. Gelen adam, hayatına ve tüm çocukluğuna dair her şeyin kontrolüne sahiptir. Zaman geçtikçe sohbet ilginçleşiyor. Etkileyici bir iç hesaplaşma başlıyor. Savaş Dinçel‘ile ilgili  yazdı, Barış DinçelYönetmenliğini üstlendiği oyunda Gün Koper, Ali Yoğurtçuoğlu yer alır. Oyun, 27 Ocak 2024’te Beylikdüzü Yakuplu Rasim Öztekin Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

Çocuk oyunları

ÇÖP OLMAYAN DÜNYA (3+ Yaş) (Yeni Oyun)

İklim değişikliği ve hava kirliliği nedeniyle bulutların renginin, rüzgarın yönünün değiştiği günlerden biri; Umutlu, neşeli ve bilinçli bir uçurtma olan Uç Uç, kuyruğu kırıldığı için çöplüğe düşer. Çöplükte bir bez bebek olan Tassel ve atılmış bir paket olan Koli Koli ile tanışır. Çöplüğü kontrol eden Çöp Kralı ile yardımcısı Sinek ve çöplüğün kurallarını değiştirmeye çalışan Uch Uch arasında kavga başlar.

Çöpsüz Dünya oyunu, tüketim kültürünün bilinçsizce yaygınlaştığı günümüz dünyasında “geri dönüşüm, onarım, sıfır atık ve renklerle ayrılmış çöp kutuları” gibi konuları ele alarak atıksız bir dünyanın nasıl mümkün olabileceği sorusuna yanıt arıyor. sevimli karakterler aracılığıyla. Arzu Yurtseventarafından yazılmıştır, Nihat AlptekinYönetmenliğini üstlendiği oyunda Eylül Soğukçay, Pınar Demiral, Engin Akpınar, Samet Silme, Mehmet Soner Dinç yer alır. Oyun, 28 Ocak 2024’te Müze Gazhane’de oynanacak Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde.

 

Fındık Yeşili (7+ Yaş)

Minik Clara, yılbaşı hediyesi olarak aldığı Fındıkkıran oyuncağıyla arasında özel bir bağ kurar. Görünenin ardındaki güzelliklerin ortaya çıkacağı o gece, başka dünyalarda, hayal ile gerçek arasında büyük bir macera başlar. 1800’lü yıllardan günümüze farklı versiyonlarıyla opera ve sinemada büyük ilgi gören bu halk masalı, şimdi Şehir Tiyatrosu’nda tüm görkemiyle sahneleniyor. ETA Hoffmannhikayesinden Dilşad Çelebitarafından uyarlanmıştır, Lerzan PamirYönetmenliğini üstlendiği oyunda Yüzyılın Gururu Kuyucak,  Gözde İpek Köse, Cihan Kurtaran, Davet Büyüksayar, Derya Keykubat, Dolunay Pircioğlu, Emel Bertan, Esra Ede, Emrah Derviş Soylu, Gürkan Başbuğ, Hakan Gümüş, Osman Kaba, Pelin Budak, Salih Şimşek, Sefa Turan, Selen Işık Sarıyar, Ümit Bülent Dinçer, Yılmaz Aydın yer alır. Oyun, 28 Ocak 2024’te Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

HERKES BÜYÜCÜ OLACAK (3+ Yaş)

Ünlü sihirbaz Zubi’nin öğrencileri bir “usta” olmanın ve sihirli şapkasına kavuşmanın hayalini kurarlar. Zubi, sihirli şapkanın yeni sahibini belirlemek için bir yarış düzenler. İllüzyon gösterileri ile ilerleyen oyunda hedefe birlikte ilerlemenin önemi anlatılıyor.

Kubilay TuncerYazıp yönettiği oyunda Aslı Şahin, Aybar Taştekin, Cihat Faruk Sevindik, Damla Cangül Yiğit, Zeliha Bahar Çebi yer alır. Oyun, 28 Ocak 2024’te Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

KIRIK ELMA (4-7 Yaş)

Elma Kurdu Kırtık, 7 yaş altı çocuklara yönelik, kuklalar kullanılarak, canlı müzik eşliğinde oynanan eğlenceli bir çocuk oyunudur. Haylaz bir elma güvesinin mükemmel elmayı bulma yolculuğunun hikayesini anlatıyor. Sahip olduklarına değer vermeyen ve çevresindekileri küçümseyen Kırtık, bu yolculukta aradığı mükemmel elmaya ulaşmak yerine çok daha değerli bir şeyin farkına varır. Çocukların sosyal çevrelerine olan ilgilerine dikkat çeken oyun, soyut kavramları somut nesnelerle ilişkilendirerek çocuğun algısını geliştirmeyi amaçlıyor. Çocuğun günlük hayatında yaşadığı çelişkileri rengarenk bir hayal dünyasında yeniden canlandıran oyun, çocuğa kendi gerçekliğine dışarıdan bakma şansı veriyor. B. Çağatay ÇakıroğluVe O. Barış Bakovayazarak B. Çağatay ÇakıroğluYönetmenliğini üstlendiği oyunda; Elyesa Çağlar EvkayaVe Seda Çavdar yer alır. Oyun, 28 Ocak 2024’te Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

BİR GECE MASALI (5+ Yaş)

Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı oyunundan uyarlanan Bir Gece Masalı, dostluk kavramını temel alıyor. Oyun, ailesinin istediği genç adamla değil, kendi istediği kişiyle arkadaşlık kurmak isteyen Sevimli Kız’ın, Güzel Genç Adam, Güçlü Genç Adam ve Güçlü Genç Adam ile ormanda geçirdiği bir gecede yaşananları anlatıyor. Selvi Kızı. William Shakespeare’in yazdığı ve Musa Arslanali’nin yönettiği oyunda Ayşe Nurseli Tırışkan Akpınar, Burhan Yeşilyurt, Çağlar Ozan Aksu, Güzin Alkan, Hüseyin Emre Şen, Mehmet Emre Ertunç, Oğuzhan Oğuz, Ömer Naci Boz, Seda Yılmaz, Serap Doğan yer alır. Oyun 28 Ocak 2024’te Ümraniye Sahnesi’nde olacak.

 

ONE DAY ONE AYAKKABI (3+ Yaş)

Rengarenk bir mutfak… Ama her yer çok dağınık… Oyuncu mutfağı toplamaktan sıkılır ve ayrılmaya karar verir ancak tek bir ayakkabı bulamaz. O ne, önce diğer ayakkabı, sonra mutfaktaki her şey konuşmaya başlıyor. Kaybolan ayakkabı Kaptan Cook’u aramaya gitti ve kim bilir ne maceralar yaşadı… Derya Yıldırım’ınyazdı, Özgür Kaymak‘ile ilgili  yönettiği oyunda Derya Yıldırım yer alır. Oyun, 28 Ocak 2024’te Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

BEKÇİ VE POSTACI (3+ Yaş)

Postacı Piero ve Gece Bekçisi Marcello adlı çocuk kitabından uyarlanan eserde, bir bekçi ile bir postacı oda arkadaşıdır. Biri gece, diğeri gündüz çalıştığı için birbirlerini hiç görmüyorlar. Soğuk bir kış gününde ikisi de hastalanınca aynı anda evi paylaşmak zorunda kalırlar. Lodovica Cima, Gabriele Climatarafından yazılmıştır Ceylan ÖzçapkınTercüme eden, Derya YıldırımOyunlaştırılan ve yönetilen oyunda Melisa Demirhan, Besim Demirkıran, Cafer Alpsolay, Fatma İnan, Reyhan Karasu, Zeynep Ceren Gedikali yer alır. Oyun, 28 Ocak 2024’te Beylikdüzü Yakuplu Rasim Öztekin Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort